Základní škola, Klášterec nad Ohří, Petlérská 447, okres Chomutov

Akce naší školy

zpět na úvodní stranu


Školní družina

Na adventní čas připravujeme úzkou spolupráci oddělení školní družiny ze ZŠ Petlérská a ZŠ Havlíčkova při výrobě drobných dárečků a vánočních dekorací. 

1.A na besedě s ilustrátorem Adolfem Dudkem

  V pondělí  7. listopadu se naši prvňáčci zúčastnili besedy se známým ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem.  Akce se konala v malém sále Kulturního centra. Hodinu plnou pohádkové zábavy si děti užily od začátku až do konce.  Šťastlivci, kteří mohli předvést své dovednosti na pódiu, si odnesli navíc krásný časopis jako odměnu.  

Jak prvňáčci s páťáky slavili Halloween

Halloween už má v naší zemi stále více příznivců. Již tradičně jsme se k oslavě tohoto svátku přidali i my. Sešla se nám tu spousta kostlivců, netopýrů či jiných hrůzostrašných bytostí.  Aby nám přitom nekručelo v bříšku, upekli jsme si čarodějnické prsty a vyřezali strašidelné mandarinky. Poté jsme si užili halloweenskou školičku, po svačince ulovili pár duchů a nakonec vyrobili pavoučí masky. Celý den plný zábavných úkolů a tvoření jsme si parádně užili a už nyní se těšíme na další společnou akci (-:   
Michaela Járková,  Šárka Poláková  

Výstava Vzdělávání 2023

Dne 8.11. se žáci 9.ročníku zúčastnili prezentace středních škol v chomutovské sportovní hale. Své stánky zde mělo více než 20 škol z Ústeckého kraje. Žáci tak měli skvělou příležitost načerpat informace a inspiraci pro volbu svého budoucího profesního směřování, probrat své otázky jak s učiteli tak studenty SŠ a nahlédnout i „pod pokličku“ některým oborům- viděli chemický pokus, výrobu drinků, vánočních věnců, mohli si vystřelit z laserové pistole a mnoho zajímavých dalších činností středoškoláků na jednom místě. (foto z akce přílohou) 
Hykyšová  

Hrady, zříceniny a další zajímavá místa v okolí našeho města

Už od druhého ročníku spolupracuje naše třída 4. A s Hankou Příšovskou, skvělou paní učitelkou, která si na nás vždy najde místečko ve svém nabitém programu. Společně jsme již prozkoumali celé naše město a jeho památná místa, proběhli jsme zámecký park křížem krážem, vytvářeli jsme myšlenkové mapy a 2. 11. 2022 jsme se sešli, abychom si povyprávěli o okolí Klášterce nad Ohří. Na mapě jsme vyhledali všechny hrady, zříceniny a další zajímavá místa v okolí, určovali jsme světové strany, paní Příšovská ke každému místu vyprávěla poutavou pověst, a pak už byla řada na nás. S pomocí mapy a fotografií jsme vytvořili obrazové mapy Klášterce a okolí. Pracovali jsme ve skupinách, stříhali, lepili i dokreslovali. Své práce jsme v závěru vzájemně zhodnotili a slíbili si, že se zase brzy s paní učitelkou sejdeme a něco podnikneme. 
Velké poděkování p. učitelce Příšovské od tř. učitelky Hanky Malastové.

Návštěva 4.A v MÚSS 

V prvním listopadovém týdnu se uskutečnilo setkání obyvatel Městského ústavu sociálních služeb v Klášterci nad Ohří s „čtvrťáky“ a „deváťáky“ ze ZŠ Petlérská. A bylo to velmi příjemné dopoledne. Děti již druhým rokem hrají na zobcové flétny a melodické zvonky, proto setkání zpestřily hned v úvodu krátkým vystoupením. Po odehrání známých pohádkových melodií předaly babičkám a dědečkům drobné vlastnoručně vyrobené dárky a vyzvaly je na souboj ve stolních hrách. V závěru pohodové návštěvy si děti vyrobily s pracovnicemi domova roztomilé sovičky z ořechů a pozvaly všechny přítomné do školy na vánoční vystoupení. 
Hana Malastová  

Halloweenské řádění 3.B

V pátek 21. 10. jsme přišli do školy v kostýmech a v maskách. Některé byly opravdu hodně strašidelné. J Opakovali jsme probrané učivo formou luštění, čarování, soutěžení, vybarvování, stříhání a zjistili i spoustu zajímavostí o Halloweenu a porovnávali ho s našimi podzimními svátky. Krásná společná halloweenská výzdoba byla k nahlédnutí u nás ve třídě na tabuli. Za pěkné strašidelné převleky nám paní učitelka udělala překvápko – pochutnali jsme si na výborné pizze. Moc jsme si to užili.

Podzimní vycházka třídy 3. B do lesa

Po „Halloweenském řádění“ a výborné svačince jsme se ještě vydali v ten den 21. 10. do lesa. Cestou bylo úkolem poznávat stromy a keře podle listů, plodů a kůry. Z naučných tabulí v lesíku u Lesní správy v Klášterci nad Ohří jsme se dozvěděli, jaká zvířátka a rostliny zde žijí a vyskytují se. Po kvízových otázkách a soutěži se pak každý vyřádil na kolotoči a lanových překážkách. Při zpáteční cestě jsme obdivovali barvitost listnatých stromů a lesů kolem našeho města. Je úžasné, jak je podzim nádherný!

Dýňování na druhém stupni

V úterý dne 18. 10. 2022 zažili žáci druhého stupně netradiční odpolední vyučování - „dýňování“. Této aktivity se zúčastnili v plném nasazení a vyřezali krásné dýně. Žáci 9. ročníku vyráběli netradiční dýně, totiž dýně ze dřeva, které se také krásně vyvedly. Tyto výrobky nám v současné době zdobí prostranství před školou. Žáci za svou píli byli odměněni dýňovým koláčem, který upekli. V rámci pitného režimu se o nás postaraly naše kuchařky, jež nám uvařily chutný čaj. Hurá těmto akcím!                                                         
Žáci 2. stupně

Halloween v 2.A

V pondělí 31.10. se ve třídě 2.A konal Halloween. Děti přišly v kostýmech a maskách, když vešly do třídy, čekala na ně "strašidelná" výzdoba a stejně "strašidelná" paní učitelka i paní asistentky. Strašidýlka si vypracovala zábavný pracovní list, ve kterém se nacházelo počítání, psaní, čtení a dokonce i písnička "Máme doma obludu", kterou si děti také zazpívaly. Některé děti měly dokonce i strašidelnou svačinku. Celý den jsme zakončili krásnou pohádkou Coco.

Tento den jsme si všichni skvěle užili!

TŘÍDA 4. A připravila HALLOWEENSKOU STEZKU pro PŘÍPRAVNOU TŘÍDU

Už jsme velcí čtvrťáci, tak jsme se rozhodli potěšit naše „mrňouse“ z přípravné třídy a přichystali jsme jim, spolu s paní učitelkou Hankou Malastovou a paní asistentkou Petrou Jenčušovou, HALLOWEENSKOU stezku. Úplně všichni jsme vymýšleli úkoly, navrhovali a kreslili soutěžní karty, vybarvovali diplomy, vytvářeli puzzle a další strašidelné pomůcky. V den HALLOWEENU jsme se převlékli do strašidelných masek a na šesti stanovištích jsme povzbuzovali malé děti k plnění všech strašidelných zadání. V závěru stezky jsme statečné předškoláky odměnili strašidláckým diplomem a náhrdelníkem ve tvaru ducha. A my? Nakonec jsme také dostali odměnu. Mohli jsme si vyrobit velkého připínacího pavouka a pochutnali jsme si na žížalách obalených v písku a hlíně. Vyděsili jsme vás? Nebojte! Ve fotogalerii uvidíte, že to byly obarvené špagety s kakaem a cukrem.

Halloween 3.A

Dne 20.10. 2022 proběhl den ve 3.A v halloweenském duchu. Ráno přišla do třídy místo dětí strašidla. Nechyběla výzdoba ani vyřezané dýně. Děti si společně zasoutěžily a celé dopoledne si užily. 

Pythagoriáda 2022/2023

  V termínu od 17. – 21. 10. 2022 proběhla na naší škole Pythagoriáda. Zúčastnili se jí žáci druhého stupně. Soutěžící řešili 15 úloh, nebylo povoleno používat kalkulačky ani tabulky. Za každou správně vyřešenou úlohu získali  1 bod. Výsledková listina byla odeslána organizátorovi školního kola. O stanovení bodové hranice pro postup do okresního kola bude rozhodnuto okresní komisí až po zaslání výsledkových listin ze všech škol. Soutěžícím patří poděkování za účast.
  Ing. Irena Křížová 

Halloweenské tvoření v ŠD

 Sběr kaštanů? Pro nás zábava, pro lesní zvěř pomoc

Jonáš a Eliška z naší třídy 4. A mají dědečka myslivce. Ten se stará o les a blahobyt zvířat v něm. Hlavně v zimě, kdy nemohou najít potravu pod sněhem. Nás baví sbírat kaštany. Tak pomáháme. Každý rok jich nasbíráme hromadu, ve třídě je vysušíme a pošleme je po Jonáškovi a Elišce srnkám, jelenům a další zvěři. Letos jsme zaplnili tři bedýnky.                                          
Tř. učitelka H. Malastová a p. asistentka P. Jenčušová

Den s technikou

Každoroční akce pro žáky 9. ročníku je opět za námi. SPŠ Ostrov pořádá každý rok pro žáky 9. ročníku soutěžní Den s technikou, dnes jsme se zúčastnili dalšího ročníku. Žáci si vždy musí poradit s programováním, prací v elektro- a autodílně. Naši žáci se dnes zhostili svých úkolů skvěle, se zápalem a navíc jeden náš tým zvítězil v dílčí disciplíně a odvezl si domů model auta. Všichni žáci si pak odvezli vlastnoručně vyrobenou "psí známku". Tato škola nabízí žákům skvělou péči, vždy se nám věnují jak učitelé tak samotní studenti a žáci si vždy odvezou krásné zážitky a někteří i rozhodnutí na této škole v budoucnu studovat.

Jablíčkový den v 2.A

Ve středu 12. října se v 2.A konal "Jablíčkový den". Žáci se dozvěděli vše o jablíčku a vypracovali pracovní listy. Za úkol si z domova měli přinést jablíčko a mrkev, které potom v kuchyňce očistili, oškrábali a nastrouhali. Ukuchtili si vynikající salát plný vitamínů, který si měl každý možnost ochutnat.  

Logická olympiáda 2022

Žáci 2. stupně se letos také zapojili do logické olympiády, jedná se o soutěž, která je pořádána Mensou České republiky a je založena na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Registrace byla ukončena 30. září 2022, za naši školu se registrovalo 10 žáků.  Ve dnech 8. – 14. října 2022 probíhalo základní kolo, soutěžící vyplnili krátký on-line test na který měli 30 minut. Test mohli vypracovat z domova, nebo v pátek ve škole.  Výsledky budou k dispozici po ukončení a vyhodnocení základního kola v úterý 18. 10. 2022. Nejlepší řešitelé  postoupí do krajských kol, která proběhnou 4. listopadu 2022. Děkujeme všem za účast a držíme palce. 
Ing. Irena Křížová

Prvňáčci na návštěvě v městské knihovně  

V úterý  11.října vyrazili naši prvňáčci na návštěvu do městské knihovny, která se letos nově otevřela v  Kulturním centru.  Děti se seznámily s útulnými prostory a provozem dětského oddělení. Paní knihovnice jim přečetla nevšední příběhy, z nichž se dozvěděly, jak knihy přichází na svět a jak s nimi mají správně zacházet. V závěru si směly prohlédnout krásné publikace, které jsou zde pro majitele platných průkazů k dispozici. Beseda byla velice poutavá. Věřím, že pro mnohé děti byla návštěva inspirující a budou se sem rády vracet nejen s paní učitelkou.                              
 Mgr. Michaela Járková  

Projektové vyučování v 1.A: Lesní školička

V pátek 14.října se vydali naši prvňáčci z 1.A učit do přírody. Využili jsme k tomu část naučné stezky Cesta z města. Ráno jsme se dopravili autobusem MHD do Útočiště, kde započala naše „lesní školička“. Společně jsme pozorovali změny přírody na podzim, využili jsme nabyté vědomosti a rozpoznávali jednotlivé druhy rostlin či hub. Využili jsme interaktivní výukové tabule a odpočinkové stanoviště, které jsou podél stezky zřízeny, k rozšíření našich znalostí. Měli jsme i to štěstí, že jsme cestou potkali pana myslivce Jiřího Vavříka s jeho loveckým psem. Během besedy s ním jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o jeho povolání,  začež  mu velice děkujeme. Výuku jsme si zpestřili řadou soutěží a sportovních aktivit, nechybělo však ani psaní či počítání. Celou atmosféru potrhávalo uklidňující šumění listí a hlasy ptactva. Díky krásnému počasí nám celé dopoledne příjemně uběhlo. Příští pátek se můžou naši malí žáčci opět těšit na netradiční vyučování – tentokrát v duchu blížícího se Halloweenu. 
Mgr. Michaela Járková

Procházka minulostí Klášterce nad Ohří – 3.A, 3.B

Na začátku října jsme se společně vydali na exkurzi do kláštereckého zámku. V rámci výuky o našem městě jsme si rozšířili vědomosti o historii a životě lidí v dřívějších dobách. Stoupání na zámeckou věž nám zpříjemnila výstava skřítků a také víla Egérie známá z místních pověstí.  Odměnou nám byl úchvatný pohled na město a okolní přírodu Krušných a Doupovských hor. Moc se nám také líbil zážitkový okruh, který byl speciálně šitý nám dětem na míru. Vžili jsme se do úlohy středověkých mnichů, psali jsme husím brkem, oblékli jsme si dobové kostýmy, zašermovali meči a zhlédli ukázku mučících nástrojů. V zámeckém sklepení jsme někteří měli trochu nahnáno, byl tam totiž kat v životní velikosti a také kostra. 
Jsme rádi, že žijeme v této době, neboť ve středověku byl život opravdu těžký.  

Na ZŠ Petlérské se učíme SPOLU  

Už celý měsíc chodí letošní prvňáčci do školy a pilně se zde učí. Lámou si své jazýčky, aby dokázali správně vyslovovat hlásky. Trénují paměť, aby si zapamatovali tvary všech písmenek. Jejich ouška musí bedlivě poslouchat spoustu informací, aby děti zvládly plnit náročné úkoly, a jejich ručičky mají „plné ruce práce“, aby se naučily správně držet tužku a psát neposedná písmenka.  Za odměnu si pro ně spolužáci z 5.A připravili poslední zářijový den  zábavnou školičku. Po společném přivítání se malí školáčci rozdělili do menších týmů a pod vedením šikovných páťáčků si postupně vyzkoušeli netradiční disciplíny zaměřené na rozvoj čtení, psaní, počítání a smyslového vnímání. Mimoto se děti mezi sebou více poznaly a učily se vzájemné spolupráci. Vzhledem k nadšení všech účastníků se moc těšíme na další „Učíme se SPOLU“! 
Mgr. Michaela Járková

Výstava Kam po ZŠ

27.9 se naši deváťáci opět mohli zúčastnit výstavy Kam po ZŠ, konané každoročně na SPŠ v Ostrově. Zde se prezentují střední školy západního regionu od Ostrova po Aš či Žlutice. Žáci si odvezli spoustu propagačních materiálu a někteří již myšlenku na konkrétní školu, zda by právě ta byla pro ně vhodná. V tuto chvíli se již těšíme na stejnou výstavu do Chomutova, která se uskuteční v listopadu. 

IQ Landia

  Základní škola Petlérská se s výběrem talentovaných žáků na přírodní vědy 16.9. vydala do IQ LANDIE v Liberci. Projekt byl dotován  v rámci aktivit Ústeckého kraje,  IKAP. Celkem 47 žáků navštívilo několik expozic zaměřených na vesmír, lidské tělo, objevy a vynálezy, matematické vědy a mnoho dalších. V průběhu dne se děti zúčastnily Science show, kterou jim předvedl odborník na slovo vzatý – profesor chemie. V přednáškovém sále to jen vybuchovalo, práskalo, hořelo a svítilo. Děti byly zapojeny jako asistenti a měly tak možnost vyzkoušet některý z 12ti pokusů z chemie. Děkujeme Ústeckému kraji za nevšední a činorodý zážitek a dopravu. Za přírodní vědy: Ing. I.Křížová a Mgr. M.Nováková  

Spolupráce s MŠ

Ani letos žáci ZŠ Petlérská v dílnách nezahálí. Po dohodě s MŠ U Jablíček, se rozhodli, že malým dětem opraví dřevěné stavebnice. V první fázi tedy stavebnici vybrousí a ve druhé ji pak natřou barvami na hračky, zalakují a společně předají. Práce v dílnách jim není cizí, protože už za sebou mají výrobu ptačích budek, krmítek a pítek. Mgr. Martina Nováková

Ani déšť nás neodradí

Hurá. Je po prázdninách a celá naše třída 4. A si vyrazila do městské knihovny. Navštěvujeme ji pravidelně. A byli jsme tak natěšení na nové příběhy, že nás neodradil ani silný déšť. Knížky jsme pečlivě zabalili do igelitových tašek a vaků, aby nepromokly. Hned, jak jsme se vrátili do školy, jsme si našli ve třídě místečko a začetli jsme se do nových pohádek, povídek a komiksů.

Divadlo ve školní družině

Do naší družiny, ve čtvrtek 8.září, přijelo dětské divadlo Z BEDNY. Pan POHODA se Soničkou předvedli dětem klasickou pohádku O kocourovi v botách, která byla přepracována s prvky enviromentální výchovy. Odpoledne s herci jsme si všichni užili. 

Druháčci zážitkový den

Žáci tříd 2.A a 2.B prožili v pátek 24.6. zážitkový den na zahradě Lesů ČR. Pan Hrouda měl pro děti připraveno plno aktivit. Děti měly za úkol vyplnit nelehkou křížovku, poté si zahrály lesní sběratelskou soutěž. Po lehkém občerstvení přišla na řadu poznávačka  „co do lesa nepatří“. Nakonec si děti zahrály napínavou pohybovou hru a Lesní správu opustily s malým dárečkem. Panu Hroudovi děkujeme za krásný program a zajímavé informace.   

Druháčci v Ekocentru

V pondělí 20.6. jsme žáci z 2.A a 2.B vyrazili vlakem na výlet. Naším cílem bylo Ekocentrum v Ostrově n/O. Mají tam minizoo a byli jsme překvapeni, kolik zvířátek tam chovají. Moc se nám v Ekocentru líbilo. 
Zde jsou postřehy našich dětí:    

„V Ekocentru se mi moc líbili hadi a pavouci. A pak jsme byli v cukrárně, kde jsem si koupila zmrzlinu a makronky.“ J. Dragomirová 

„Zvířátka se mi moc líbila, také jak nám to pan chovatel vše ukazoval a vysvětloval. Až budu velká, budu chovat želvy.“ K. Raufsteinová 

„V Ekocentru se mi líbily tarantule, liška, králík a papoušek, který říkal „ahoj!“.“ Š. Mácha 

„Líbilo se mi všechno, ale nejvíc hadi. Až budu velká, tak budu mít zoo.“ K. Danková 

„Super bylo, jak jsme měli hady na krku.“ V. Urbiš 

„V ruce jsem držel ještěrku, hada i strašilky.“ M. Lacko 

„Nejvíc se mi líbili králíci a želvy. Ve vlaku byla sranda.“ I. Olahová 

„Mně se nejvíc líbil krokodýl. A taky ovce, která na mě pořád řvala, to bylo fakt vtipný. Byla tam také velká želva Lili.“ D. Buiová