Základní škola Petlérská 447, Klášterec nad Ohří je 15-ti třídní pavilonová škola plně organizovaná.
Škola byla otevřena 1.9.1976 má tři učební pavilony, pavilon dílen, pavilon školní družiny se školní jídelnou, tělocvičnu, skleník s učebnou pěstitelských prací. V areálu je velké školní hřiště s asfaltovým povrchem, sportovními kabinami. Hřiště slouží školní tělesné výchově a DDM Volňásek.
Součástí školy je detašované pracoviště ZŠ Havlíčkova 269, Klášterec nad Ohří (ke sloučení došlo 1.8.2016), dále školní družina, školní klub, školní jídelna a DDM Volňásek.
Vize školy
Škola vyučuje a vychovává s vizí vyváženého učení ve všech oblastech, které člověk potřebuje k pochopení světa, s otevřeným postojem ke změnám, k partnerství a orientací na osobnostní a sociální rozvoj žáků. Zabezpečuje rozumovou výchovu ve smyslu vědeckého poslání a v souladu se zásadami vlastenectví, humanity a demokracie a poskytuje mravní, estetickou, pracovní, zdravotní, tělesnou, ekologickou výchovu a finanční gramotnost žáků.
Vybavení školy
Ve škole jsou vybudovány odborné pracovny fyziky a chemie, hudební výchovy, biologie, 2 učebny výpočetní techniky, zeměpisu, školní kuchyňka, výtvarné výchovy, školní dílny pro dřevo a kov, jazykové učebny. V atriu školy je umístěna “letní učebna“ hojně využívaná na začátku a na konci školního roku. Na chodbách jednotlivých pavilonů I.stupně jsou vybudovány odpočinkové kouty s různým vybavením. Vybavení kabinetů odpovídá současným potřebám, jsou dle možností každoročně doplňovány. Jednotlivá pracoviště školy, učebny jsou propojeny počítačovou sítí. Škola je vybavena novými počítači a interaktivními tabulemi a 3D tiskárnou. Devět ročníků školní docházky se člení na první a druhý stupeň. První stupeň je tvořen prvním až pátým ročníkem s dalším dělením na mladší 1.-3.ročník a starší 4.-5.ročník, druhý stupeň šestým až devátým ročníkem. Na škole pracuje úspěšně přípravná třída, dvě oddělení školní družiny a školní klub. V souladu s učebním plánem se třídy dělí na skupiny v souladu s požadavky na výuku a na bezpečnost a ochranu zdraví žáků. Ředitel školy ustanovuje třídní učitele, zřizuje pedagogickou radu jako svůj poradní orgán. Jsou ustanoveny předmětové komise na 2.stupni a metodická sdružení na 1.stupni. Škola organizuje plavecký výcvik žáků 2. a 3. tříd, v rámci tělesné výchovy také bruslení. K dalšímu vzdělávání škola využívá nabídky vzdělávacích center zejména Ústeckého kraje. Zájmovým organizacím poskytuje za úplatu prostory školy pro jejich činnost – sportovní a vzdělávací. Na škole pracuje šestičlenná Školská rada a Sdružení rodičů.
Složení pedagogického sboru
Ve školní družině pracují 2 vychovatelky.
Ve škole je zřízena přípravná třída ( spádově pro všechny děti z města ).
Na škole pracují asistenti pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním.
Je ustanoven výchovný poradce, metodička prevence sociálně patologických jevů a metodik ICT. Vyučující odborně spolupracují v metodických sdruženích a předmětových komisích. Členové sboru jsou proškolováni v různých kurzech a vzdělávají dle Plánu DVPP. Škola podporuje všechny formy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a všichni učitelé této možnosti využívají. Systém DVPP umožňuje aplikovat do výuky nejnovější poznatky z oblasti realizace školního vzdělávacího programu. Výchovné a kariérní poradenství – spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou. Funkci výchovné poradkyně vykonává Mgr. I. Hykyšová, která má pro tuto funkci patřičnou kvalifikaci. Spolupracuje s PPP Ústeckého kraje pracoviště Kadaň a s dalšími subjekty v oblasti výchovného a kariérního poradenství.
V DDM Volňásek pracuje 5 pedagogů volného času a na 3 desítky externích vedoucích zájmových útvarů.